Kto lubi czytać książki? Ile statystycznie przeciętny człowiek czyta książek rocznie? Ile książek czytają dzieci a ile dorośli? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Może nie. Ten kto czyta całe mnóstwo na pewno ma lepszą opinię o czytelnictwie w Polsce niż Ci co czytają sporadycznie. Tak w sumie dla jednostki nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest, aby czytać to co się lubi i już.

Skąd wziąć dobrą książkę? Tradycyjnie możemy udać się do księgarni lub do biblioteki. W obecnych czasach możesz zamówić książkę online i otrzymać ją wprost do domu, albo wypożyczyć czy kupić dostęp na platformie internetowej i czytać książki na urządzeniach mobilnych lub komputerach.

Dowolność i łatwość dostępu do literatury jest dość szeroka. A przecież nie tylko czytamy książki. Często szukając informacji sięgamy po czasopisma, artykuły lub blogi. Wiedza jest wszędzie i to od Nas zależy z czego korzystamy. Im zagadnienie bardziej specjalistyczne i szczegółowe tym bardziej skłaniamy się w kierunku książek, ponieważ taka publikacja pozwala na lepsze zgłębienie tematu.

Czy audiobook może zastąpić książkę?

I tak i nie. Z audiobooka wysłuchasz wszystkich słów i na pewno zapoznasz się szybciej z zawartością, ale czytanie daje nam wartość dodatkową, bo szlifuje nasz język pod względem ortografii oraz składni. Czytając mimochodem utrwalasz zasady pisowni. Poza tym ćwiczysz pamięć wzrokową i łatwiej Ci wrócić do poszczególnych fragmentów.

W czym nosić książkę?

Masz tutaj pełną dowolność. Najważniejsze, aby torba , plecak czy Twoje własne ręce były czyste. Torba na książkę jest wyjątkowa, bo opatrzona jest ujmującym cytatem lub fajną sentencją. Na stronie znajdziecie gotowe wzory, ale nie powstrzymuj swojej wyobraźni i pisz do Nas z własnymi pomysłami. Czarne napisy czy kolorowa grafika może ozdobić Twoją torbę albo torbę przygotowaną na prezent dla znajomego „pochłaniacza” książek. Wybierz spośród asortymentu: torbę bawełnianą, workoplecak, albo torbę zamykaną. Warto mieć taką spersonalizowaną rzecz, która umili Ci wyjście do biblioteki. Torba ma solidnie wszyte uszy oraz grubszy materiał, który nie zdradzi zawartości torby i doniesie książki w wybrane miejsce.

Co kupić na prezent?

Gdy wiesz, że Twoi znajomi kochają książki, wiesz też, że mają ich pełne półki i jeszcze więcej przeczytanych pozycji w swojej pamięci. Naprawdę czasami bardzo trudno wybrać coś oryginalnego i niepowtarzalnego, aby nie trafić już w przeczytaną lekturę. Dlatego zamiast książki proponuję zakup torby bawełnianej. Toreb nigdy dosyć i nigdy się nie nudzą. Pozostań w trendzie ekologicznym i wybierz coś w bogatej oferty. Torbę możesz dowolnie spersonalizować lub zakupić bez nadruku i ozdobić według własnego pomysłu np. guzikami, frędzlami, kawałkami filcu lub ozdobnym haftem. Jeśli masz zdolności plastyczne pomysłów Ci nie zabraknie. Jeśli znasz ukochany cytat koleżanki czy kolegi przyślij go do Nas, a umieścimy go na torbie.

Dlaczego warto czytać?

Tym pytaniem „męczą” nauczyciele swoich uczniów. Czytać warto! Tu kilka zachęt od uczniów szkoły podstawowej:

  • Kto czyta, żyje podwójnie.
  • Poszerzany swoją wiedzę o świecie.
  • Poznajemy nowe słowa.
  • Poprawiamy swoją pamięć i pomysłowość.
  • Książka bawi, cieszy, smuci, przeraża.
  • Jest przyjacielem w trudnych chwilach.
  • Ułatwia naukę, pomaga odnosić sukcesy.
  • Wspomaga logiczne myślenie.

To naprawdę wspaniałe wartości, które daje Nam książka i o każdym zdaniu można by napisać osobny artykuł.

Kiedy jest Światowy Dzień Książki?

Tak jest takie święto, co tym bardziej podkreśla wagę czytelnictwa i książek i przypada na dzień 23 kwietnia. Ustanowiony jest przez Unesco jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i obchodzony jest od 1995 r.

Sam pomysł na takie święto powstało dużo wcześniej, bo już 1926r hiszpański wydawca wystąpił z takim pomysłem. W roku 1930r stało się świętem oficjalnym w Hiszpanii, a w roku 1964 we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Popularność tego święta rosła prawdopodobnie również dlatego, że powiązana była już z obchodzonym świętem przypadającym na 23 kwietnia pod patronatem św. Jerzego. W tym dniu panowie obdarowywali kobiety czerwonymi różami na pamiątkę krwi smoka zabitego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły się odwzajemniać podarunkami z książek. Święty Jerzy zginął 23 kwietnia 303-305r pod murami Nikodemii po wielu torturach, bo sprzeciwiał się prześladowaniom chrześcijan. Smoka nie zabił, ale może w przekazywanej legendzie chciano zawrzeć hart ducha jakim wykazywał się św. Jerzy.

Data obchodzenia dnia książki nie łączy się celowo z rocznicą śmierci św. Jerzego. Została ustanowiona symbolicznie na podstawie innych rocznic śmierci znanych postaci pisarskiego świata jak Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garsilaso de la Vega.