Mamy ogromny wybór wzorów dla dzieci. Wśród nich są motywy bardziej popularne i lubiane przez dorosłych i dzieci oraz takie, które odpowiadają bardziej sprecyzowanym gustom. Dinozaury i dinusie należą do grupy niezmiennie atrakcyjnej, bo projekty oparte na świecie zwierząt nigdy nie wychodzą z mody. Mają również tą zaletę, że można je przedstawić w sposób bardziej realny lub całkiem bajkowy i przyjazny. Dinozaury do łagodnych stworzeń nie należały, ale poprzez ich wygląd, wielkość i różnorodność budzą nasz podziw i zainteresowanie.

Na dowód wielkiego entuzjazmu dotyczącego tego tematu niech będą liczne książki, bestsellery filmowe oraz tak chętnie odwiedzane parki rozrywki z naturalnej wielkości dinozaurami. Badania naukowe rozpoczęte około 200 lat temu wciąż są żywo prowadzone i obecnie zakłada się, że w ciągu kolejnych 100-140 lat poznamy 90% gatunków. To jest niesamowite, że do września 2008 nazwano 1047 różnych dinozaurów, ale literatura wskazuje, że jest ich przynajmniej 3400.

Kiedy to było?

To zacznie się jak bajka. Dawno, dawno temu… bo 237 milionów lat temu przez okres 135 milionów lat żyły dinozaury i im podobne stworzenia, aż do czasu ich wymierania 66 milionów lat temu. To jest okres triasu, jury i kredy. Przed nimi w czasach jeszcze dawniejszych żyły archozaury i terapsydy. Jak się nad tym zastanowić to jest naprawdę nieprawdopodobne, że do naszych czasów przetrwały szczątki kości. W końcu to miliony lat. Miliony…!

Jaki on ma kolor?

Opisanie znaleziska sprzed milionów lat wymaga ogromnej wiedzy z zakresu biologii, fizyki, chemii, aby poprzez porównanie oraz zdobyte doświadczenie dopowiedzieć coś o wyglądzie zewnętrznym dinozaurów. Wszakże nie zachowały się prawie tkanki miękkie, skóra czy pióra, a fizycznych czy też filmowych wizualizacji mamy wiele i każdy wie jak dinozaur wygląda. Trudno powiedzieć cokolwiek o ich kolorze. To są domniemania jedynie.

Trudno zaprojektować jest różowo-fioletowego tygrysa? Prawda? Z dinozaurami nie mamy tego problemu i choć zazwyczaj przebierają one przygaszone kolory, to w projektowaniu kolorystyka jest dowolna i żadna barwa nie wydaje się nieodpowiednia. W tych bajkowych tworzonych dla młodszych dzieci wzorach dinusie są różowe, pomarańczowe czy niebieskie, to wiemy jednak, że w realnym świecie takie ubarwienie zwłaszcza gigantów byłoby zabójcze.

Skąd pochodzi nazwa?

Jak wiele określeń i to również pochodzi ze zbitki dwóch greckich słów: deinos, co znaczy „straszny”, „potężny”, „wzbudzający lęk”oraz sauros, oznaczającego „jaszczurkę” lub „gada”. Nazwę taką nadal paleontolog Richard Owen kierując się respektem jaki budziły te wielkie stworzenia. Obecnie również ptaki są zaliczane do grupy dinozaurów, więc cząstka „sauros” niekoniecznie pasuje do całej tej rodziny gatunków.

Jest wytłumaczenie etymologiczne, czyli językowe, ale również istnieje definicja filogenetyczna, która wskazuje, że dinosauria to grupa organizmów mająca wspólnego przodka obejmująca wszystkie wywodzące się z niej grupy potomne. Takie przedstawienie jest bardziej pojemne i wskazuje na jednego przodka, od którego pochodzą różne podgrupy w tym ptaki i te stworzenia zbliżone do gadów.

Gdzie występowały dinozaury?

Skamieniałości, odciski, kości można znaleźć na wszystkich obecnych kontynentach. W czasie występowania dinozaurów przyjmuje się, że istniał jeden superkontynent, który uległ rozpadowi we wczesnej kredzie. Te ogromne zmiany miały wpływ na ewolucję i dinozaury zaczęły wykazywać znacznie zróżnicowanie na różnych masach lądowych. Dlatego znalezione typy tych stworzeń są podzielone ze względu ich znalezienia. Inne są charakterystyczne dla Europy, Azji czy Australii.

Co nas tak ciekawi?

Naszą uwagę przykuwa niezwykła wielkość tych stworzeń. Oprócz gigantów istniała cała rzesza zwierząt o przeciętnej budowie oraz takich całkiem małych, sięgających do kolana człowiekowi. Jest niezwykłe, że pozostałości zachowały się do naszych czasów, ale może właśnie ich wielkość sprawiła, że nadal istnieją. Gabaryt mógłby się wydawać nieprawdopodobny, ale należy zwrócić uwagę, że i w naszych czasach istnieje wieloryb o nieprzeciętnym rozmiarze ponad 30 metrów długości.

Kości największego dinozaura Patagotitan mayorum paleontolodzy znaleźli w Argentynie i jego długość dochodziła do 37 metrów.

Budowa dinozaura

Dinozaury są bardzo różnorodne. Niektóre były dwunożne, a inne czworonożne, a także poruszające się zarówno na dwóch lub czterech łapach. Miały nietypową budowę i wykształciły wyszukane struktury takie jak rogi czy kryzy. Charakterystyczne były również kolce i pancerz.

Czy wszystkie dinozaury wymarły?

Według zapisów kopalnych w okresie jury ptaki wyewulowały z teropodów wobec czego zaliczane są do dinozaurów i są jedyną linią dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów.

Czy masz się obrazić, gdy ktoś nazwie Cię dinozaurem?

Pomimo całego zachwytu nad pradawnym światem, kulturowo określenie człowieka lub jego przedsięwzięcia dinozaurem jest jednak negatywnym poglądem oznacza powolnego, mgliście myślącego czy przestarzałego, kierującego się ku wymarciu, czyli nie godnym naśladowania.

Nie zastanawiamy się nad tym często, ale czy to nie jest niesamowite, że kiedyś żyły dinozaury. Nauka odkrywa przed nami niezwykłe historie i na podstawie zachowanych szczątków potrafi przedstawić nam zamierzchły czas. Najbardziej zaskakujące jest to jak ziemia wszystko konserwuje. Nawet miliony lat nie przeszkadzają w poznaniu przeszłości. Nie jest to oczywiście łatwe i proste, bo nie mamy całych szkieletów, a tylko pojedyncze kości, odciski czy tropy. Na ich podstawie naukowcy potrafią wizualizować i przedstawić nam świat dinozaura.