Lubisz w loty w kosmos? Gdzie tak naprawdę się on zaczyna? Jaka jest różnica między astronautą a kosmonautą? Interesujesz się astronomią? Lubisz odzież z kosmicznym motywem? Zajmuje Cię temat kosmicznych podróży? Znajdziesz tu kilka ciekawostek i inspiracji. Sprawdź, co wiesz.

Jest kilka tematów, którymi bardziej interesują się mali chłopcy niż dziewczynki. Wśród nich są kosmiczne podróże oraz przedmioty z tym związane. Poziom prawdziwego zainteresowania a szczególnie poznania kosmosu wśród dzieci jest oczywiście niewielkie, ale zabawy rakietą czy ludzikami astronauty chętniej wybierają chłopcy niż dziewczynki.

To samo tyczy się wzorów na odzieży dziecięcej. Rakieta, kosmonauta, planety a także kosmici to klasyczne grafiki na koszulkach i bluzach. Zobacz co tutaj znajdziesz.

Jaka jest różnica między astronauta a kosmonauta?

Te dwa słowa to są synonimy i choć mają odrębną etymologię i powstały w różnym czasie to obecnie znaczą to samo i określają osobę, która odbyła podróż kosmiczną.

Słowo ”astronaut” po raz pierwszy zostało wymyślone i użyte przez angielskiego pisarza Percy’ego Grega w jego książce science fiction pt.”Acros the Zodiac: The story od wrecked rekord wydanej w 1880 roku. Astronaut to była nazwa statku kosmicznego. Po 45 latach, czyli w 1925 roku kolejny pisarz znany pod pseudonimem J.H. Rosny w swojej pozycji francuskojęzycznej pozycji „Les Navigateurs de l'infini” użył przymiotnika astronautique odnoszącego się do podróży gwiezdnych.

  • Astronauta składa się z dwóch cząstek: sastro-, wywodzącą się z greckiego ástron ‘gwiazda’ oraz -nautique pochodzącą, także z greckiego, nautes ‘żeglarz’

Z kolei słowo kosmonauta choć mocno związane z rosyjskimi działaniami na rzecz podróży gwiezdnych po raz pierwszy również pojawiło się we Francji (w latach 30 XXw.)w czasopiśmie Les problèmes de la Cosmonautique. Stamtąd jednak na trwałe weszło do języka rosyjskiego .

  • Kosmonauta składa się z dwóch cząstek o pochodzeniu greckim: kosmo- z greckiego kósmos ‘świat’) i -naute (z greckiego nautes ‘żeglarz’).

Nastąpiło jednak pewne rozróżnienie co do używania obu słów przez państwa konkurujące o zdobycie przestrzeni kosmicznej. I tak na pokładzie amerykańskich statków podróżowali astronauci, a na rosyjskich kosmonauci.

W obecnym czasie trwają prace innych narodowości nad możliwością lotów w kosmos, powstają więc nowe słowa na określenie astronauty .Trzecim państwem, które samodzielnie wyniosło ludzi na orbitę są Chiny, a ichnich kosmonautów zaczęto nazywać tajkonautami od chiśkiego słowa „taikong”, czyli przestrzeń kosmiczna. Choć oni sami nie używają tej terminologii.

Kiedy się odbył pierwszy lot kosmiczny?

To było niesamowite wydarzenie. Pierwszym lotem załogowym była misja Wostok 1 12 kwietnia 1961 – na pokładzie pojazdu znajdował się kosmonauta Jurij Gagarin, który dokonał jednego okrążenia wokół Ziemi.

Astronauta czy kosmonauta – kim był pierwszy Polak w kosmosie.

27 czerwca 1978r na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz 30 rozpoczął swój lot Mirosław Hermaszewki, pierwszy polski kosmonauta. Lot trwał osiem dni i szczęśliwie się zakończył na polach Kazachstanu.

Gdzie zaczyna się kosmos?

    Definicje są dwie.
  • Powszechnie uważa się, że przestrzeń kosmiczną zajmuje to wszystko co jest powyżej linii Kármána, czyli 100 km nad powierzchnią Ziemi.
  • Natomiast w Stanach Zjednoczonych pułap kosmosu zaczyna się trochę poniżej i jego granicę określa się wysokości 50 mil, czyli około 80 km.

Czy rekreacyjne loty kosmiczne są w zasięgu przeciętnego człowieka?

Ponieważ załogowe loty kosmiczne są możliwe, to wydaje się, że pozostaje tylko kwestią czasu rozpoczęcie rekreacyjnych lotów na orbitę ziemi. Inną decydującą kwestią jest ile taki bilet na lot będzie kosztował. Obecnie są prowadzone prace nad promami, które zabiorą ludzi w kosmos, ale koszt takiej wyprawy jest tak wysoki, że jedynie najbardziej zamożne jednostki mogą myśleć o szansie na taki lot.

Czy istnieje życie poza ziemią?

Jeżeli jest jakieś życie, które tak często widzimy w filmach fantastycznych, to na pewno wygląda ono inaczej niż struktura człowieka. Parząc na choroby związane z długim przebywaniem w stanie nieważkości, które powodują różne problemy zdrowotne w tym utrata kośćca, zmianę tkanki mięśniowej oraz układu krążenia, to możemy przewidzieć, że ten brak grawitacji będzie działać też na budowę tak zwanych kosmitów. Stan nieważkości powoduje, że ciało człowieka zdaje się nie ważyć nic i jego funkcjonowanie w dużej mierze oparte na pokonywaniu grawitacji przestaje pracować w swoim pierwotnym rytmie. Na ziemi układ kostny i mięśniowy podtrzymuje ciało człowieka, a serce pompuje krew w górę ciała wykonując ciągłą pracę przeciwko grawitacji. Natomiast w przestrzeni kosmicznej nie musi tego robić. Środowisko, dostęp do składników naturalnych oraz światła słonecznego wpływa na nasz wygląd i funkcjonowanie. To zadajmy sobie pytanie jak wpływa brak tych ziemskich czynników na życie w kosmosie.

Być może taki „alien” wygląda jak ten z koszulki … Jest plazmowaty i glutowaty. Jako ludzie często wizualizujemy inne życie na nasz wzór, dlatego nawet kosmita musi mieć oczy, nogi czy ręce. Oczywiście trochę inne, ale jednak symbolicznie podobne.

Loty powietrzne i kosmiczne powstały z marzeń i choć zdawały się początkowo nierealne i odległe, to człowiek w swej naturze jest niezwyciężony. Dąży do poznania i przesuwania granic ludzkiej mocy i wyobraźni. Gdzie teraz powiedzie Nas ciekawość? W świat niebadanych głębin oceanów czy dalej w przestworza?