Choć jeż ma kolce, to pomimo to jest bardzo lubiany. Dosyć rzadko możemy na niego natrafić. Są rejony, w których występuje częściej. Jeż żeruje głównie w nocy, stąd też większa trudność, aby go spotkać. Jeżyki natomiast często goszczą w przedszkolach jako oznaczenia grup. Dzieci kolorują obrazki i poznają jego zwyczaje.

Człowiek stawia sobie przeróżne pytania odnoszące się do zachowań jeży. Gdy spotkamy jeża w ogrodzie, często jesteśmy zachwyceni i chcielibyśmy wziąć go na ręce. Można to zrobić, ale tylko wtedy, gdy jeż na to pozwoli. Jak każde żywe stworzenie ma prawo do swobody i nie musi się chcieć przytulać. Jeż zazwyczaj nie potrzebuje naszej interwencji czy pomocy. Możemy go obserwować, ale powinniśmy pozostawić w spokoju.

Koszulka z jeżem dla dzieci

Jeż jest zawsze przedstawiany jako sympatyczne zwierzątko. Jeż nie robi szkody człowiekowi, a często nawet mu pomaga wyjadając drobne szkodniki niszczące nasze uprawy. Różni projektanci i rysownicy upatrzyli sobie tego milusińskiego zwierzaka i przestawiają go w różnych pozach oraz na rozmaitych produktach.

Jak wygląda jeż?

Także w lolilu.pl znajdziesz wiele wzorów koszulek z jeżem. W rzeczywistości jeż na grzbiecie ma brązowo-szare kolce, pod spodem ma jaśniejszy brzuszek obrośnięty futerkiem. Jest niewielkich rozmiarów. Jego ciało ma od 15 do 30 cm długości. Jest też lekki. Mniejsze osobniki ważą 0,5 kg, a dorosłe do 1,4kg. Na ogół dla ludzkiego oka pokazują się małe jeżyki, które z jakiegoś powodu się zagubiły.

Jaki kolor ma jeż?

Na koszulkach z jeżem dla dzieci znajdziesz przeróżną kolorystykę. Często ona nie oddaje prawdziwych kolorów jeża. Za to jest bardzo barwna. Mamy jeża różowego, niebieskiego i fioletowego. Wyobraźnia nie zna granic, dlatego nasze jeżyki nie trzymają się ściśle swojego ubarwienia.

Największą popularność zdobyły jednak koszulki z jeżami, które mają realne kolory jeża. Najczęściej na takie zakupy decydują się grupy przedszkolne, dla których jest ważne, aby grafika była dziecięca, ale również bliska rzeczywistości. Nie ma tak wielkiego znaczenia poza, w której jeż został uchwycony.

Koszulka z jeżem dla przedszkolaka - dwie propozycje

  1. Mamy koszulkę z jeżem z brązowymi kolcami, który siedzi na dupce i odsłania swój jasny brzuszek. Jego kolce wydają się bujną grzywą. Jeż jest narysowany łagodną kreską. Grafika jest delikatna, bajkowa i bardzo dziecięca. Pod obrazkiem jest podpis „jeż” oraz jest dodane imię dziecka. Jest to idealna koszulka z jeżem dla przedszkolaka. To w grupie „Jeżyki” nazywamy dzieci właśnie zdrobnieniem od nazwy grupy. Dzieci lubią być tak nazywane. Doskonale wtedy wiedzą, do której grupy zwraca się nauczycielka.

    Koszulka z jeżem i z imieniem dziecka może być wykorzystywana na wszystkie grupowe wyjścia poza przedszkole. Taka spójna identyfikacja pozwala na łatwiejsze ogarnięcie wzrokiem grupy.

  2. Kolejną propozycją koszulki z jeżem jest brązowy jeż, który tupta na swoich łapkach. Tu rysownik postawił na wyraźny kontur, który potem wypełnił kolorem i gradientem. Ta koszulka z jeżem również na podpis w postaci imienia dziecka. Spełnia te same funkcje.

Aby móc swobodnie porozmawiać z dzieckiem o jeżach należy poznać kilka faktów dotyczących jego życia. Ogólnie wiemy co nieco o tych stworzeniach, ale nie wszystko. Tutaj kilka drobnych ciekawostek.

Co je jeż?

Wbrew pierwszemu skojarzeniu jeż nie je jabłek. Żywi się drobnymi owadami, larwami, ślimakami, dżdżownicami, ale też je węże, żaby i jaszczurki. Jeż jest mięsożerny, a rośliny takie jak niektóre owoce czy grzyby stanowią tylko dodatek do diety.

Gdzie jeż śpi

Jeż śpi w dzień. Możesz go znaleźć w jamkach, rozpadlinach ziemnych przykryty liśćmi. Jeśli pies na spacerze wyczuje jeża często rozkopie jego dzienne legowisko. W takim wypadku najlepiej poprzykrywać wszystko liśćmi i odejść z tego miejsca, by pozostawić jeża w spokoju. W nocy natomiast jeż wychodzi na żer i przemierza do dwóch kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Jest z niego dobry długodystansowiec, biorąc pod uwagę jego małe gabaryty.

Co pije jeż?

Wodę! Nie należy jeża poić mlekiem, sokami czy zupami.

Czy można mieć w domu jeża?

Jeśli znajdziesz jeża, nie zabieraj go. To jest widocznie jego miejsce żerowania. Jeśli jeż nie jest skaleczony i nic mu nie dolega, zostaw go w spokoju. Dzikie jeże podlegają częściowej ochronie i nie można ich trzymać w domu. Natomiast możemy kupić jeża pigmejskiego z hodowli.

Koszulki z jeżami – gdzie kupić?

Choć to popularny wzór, to ma on swoje lepsze i gorsze momenty. Bliżej jesieni i słoty pojawiają się jeżowe detale i produkty. Podczas innych sezonów jeż idzie w zapomnienie. Na stronie lolilu.pl koszulkę z jeżem możesz kupić cały rok. Jeże są naprawdę bardzo urokliwe. Oprócz koszulki z jeżami dla dzieci znajdziesz tu koszulkę z jeżem damską. To całkiem inny rodzaj grafiki. Jeż wygląda całkiem jak żywy.

Prezent z jeżem – co można kupić?