Spójrz na lisa. Jakie ma piękne futro. Jak słodko śpi. Choć to zwierzę nie jest przyjazne człowiekowi, to jednak zachwyca swoim pięknem, dlatego bardzo często jego wizerunek pojawia się we wzornictwie. Nie tylko cenimy jego niesamowite umaszczenie, ale i grację.

Najbardziej popularnym gatunkiem lisa jest lis pospolity i należy do rodziny psowatych. Jest podobny do psa pod względem gabarytów i budowy, ale wyróżnia go budowa pyska i długi puszysty ogon. Lisa z psem pomylić się nie da. Jest on bardzo licznie występującym stworzeniem, dlatego nie jest gatunkiem zagrożonym. Spotkać go możemy głównie na półkuli północnej w Azji, Europie, Ameryce, a nawet Afryce. Niestety przez człowieka został zawieziony do Australii, a tam jako nie należący do naturalnego ekosystemu stał się poważnym zagrożeniem dla niektórych małych ssaków kopiących nory.

Kilka ciekawostek o lisach

  1. Lisy są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą i mięso i rośliny. Polują głównie na małe ssaki, głównie myszy, wiewiórki, myszoskoczki i nornice. Na drugim miejscu są ptaki i zwierząta wodne. Kochają owoce takie jak jagody, borówki, maliny, jeżyny, czereśnie, wiśnie, jabłka, śliwki.
  2. Mają doskonały słuch. Słyszą swoją ofiarę z odległości nawet pół kilometra. Usłyszą cietrzenia czy wronę z dużej odległości dużo wcześniej niż ją zobaczą. A pisk małej myszki stojąc 100 metrów od niej. Pamiętasz szkolne biegi na 100 metrów? Człowiek nie słyszy o czym mowa na drugim krańcu boiska, a lis nawet mały szelest wyłapie.
  3. Są bardzo skoczne. To jest bardzo przydatne w polowaniach i dalej odnosząc się do sportowych skojarzeń, mógłby być niezłym koszykarzem, bo na wybicie aż na dwa metry. Dlatego żadne płoty nie są dla niego przeszkodą. Pokonanie powalonego drzewa w lesie nie jest żadnątrudnością.

Za co kochamy lisy?

  • budzą zachwyt
  • są sprytne
  • są tajemnicze

Czy lis zawsze jest rudy?

Jest ogromna różnorodność w gatunkach lisów. Różnią się one wielkością, budową oraz kolorem futra. Spekrum kolorystyczne umaszczenia jest bardzo rozległe od bieli i beżu, poprzez odcienie czerwieni i brązu do czerni. Każdy lis ma charakterystyczne dla swojego podgatunku rozłożenie kolorów. Brzuszek zazwyczaj ma dużo jaśniejszy od reszty ciała.

Koszulki z lisami w różnych pozach

Aby szybko odnaleźć odpowiadający Tobie wzór z lisem wpisz w lupkę na stronie słowo "lis". Wtedy w łatwy sposób wybierzesz odpowiadającą Tobie koszulkę z lisem albo torbę z lisem. Możesz również kupić poszewkę z lisem albo bluzę czy body. Każdy wzór można dowolnie nanosić na dostępne produkty.

  • Cicho sza lisek śpi. Koszulka ze śpiącym lisem zwiniętym w kuleczkę.
  • Lisek wsparty na łapkach. Z tego rodzaju jest dużo szerszy wybór. Są koszulki rodzinne z lisami i występują w dwóch odmiennych propozycjach. Pierwszy zestaw ma skandynawski styl i charakteryzuje się prostą i czytelną formą i minimalistyczną ilością kolorów. Na koszulce męskiej jest Tata Lis, a na koszulce damskiej oraz dziecięcej jest przedstawiona mama Lis wraz z dzieckiem. Drugi zestaw koszulek dla całej rodziny jest bardziej kolorowy. Na każdej koszulce jest rudy lis schowany za zielonymi gałązkami. Dodatkowo na odzieży dla płci żeńskiej lis przyozdobiony jest kwiatami. Są jeszcze koszulki damskie z lisem i dziecięce oraz torby z lisem. Lisek występuje też na koszulkach do przedszkola dla grupy lisków.
  • Lisek biegnie. Rude lisy pięknie się prezentują nie tylko na białym tle. Lisy poruszają się z gracją i są bardzo eleganckie.

Komu można kupić koszulkę z lisem?

Z obserwacji wynika, że po koszulki z lisem nie tylko sięgają miłośnicy tych zwierząt, ale najczęściej posiadacze nazwisk z członem lis. Takich osób jest bardzo wiele. Mamy Panią lub Pana Lisański, Lisiański, Lisicki, Lisiewicz, Lisowiecki, Lisowski, Lissowski, Liswicz, Lisiecki, Liss.  Osób tylko o samym nazwisku Lis było w Polsce ponad 33 tysiące według danych za 2021 rok. Jest to nazwisko występujące we wszystkich województwach. Jest bardzo stare. W średniowieczu nosili je rycerze. Miało swój herb.