Dlaczego na koszulkach dla mamy jest też dziecko? -  spytała mnie niedawno Klientka. - Trochę mnie to dziwi. Czy nie powinno być osobno? Tak samo wygląda koszulka dla dziecka. Dlaczego nie osobno? Jeśli i Ty masz wątpliwości. Odpowiadam: tak miało być. To jest celowo i specjalnie. Dlaczego? Już wszystko po kolei tłumaczę. Posłuchaj.

Jeśli wiesz cokolwiek o mnie prywatnie, to wiesz, że dzieci w domu mam dostatek. I jest całkiem naturalne, że moja wiedza pochodzi z osobistego doświadczenia, ale również i trochę w książek i różnych spotkań. Na pewno, co wie każdy, związek matki z dzieckiem jest wyjątkowy. Dla niemowlęcia cały świat to jego najbliższe otoczenie, tyle ile widzi, a początkowo ten zmysł musi się również wyostrzyć. Najczęściej w warunkach idealnych dzieckiem zajmuje się mama. Ona je karmi, usypia, przewija i troszczy się o nie najczęściej. To jest bardzo dobre. Dziecko potrzebuje "bazy bezpieczeństwa", jednej osoby, która będzie stała i niezmienna. Taki bezpieczny punkt odniesienia, do którego można wracać z eksploracji dziecięcego świata. Taka figura nie tylko zapewnia bezpieczny rozwój, ale tworzy relację, która rzutuje na całe życie. Psychologowie podkreślają, że pierwsze trzy lata dziecka są ogromnie ważne. Jeśli przyjąć, że dziecko rodzi się jako biała karta, to wszystkie działania, które podejmujemy kształtują dziecko. Osobiście nie wierzę w to. Ale różne są podejścia.

Wierzę natomiast w miłość. Wierzę w przywiązanie, jakie dziecko ma z mamą. Czasami taka więź jest mocno wyczuwalna, czasami jej nie czuć tak mocno. Naturalnie dziecko już od poczęcia największą wieź tworzy z mamą i jest to proces nie do zmiany, chyba, że mężczyźni zaczną nosić ciążowy brzuszek. Po urodzeniu dla noworodka najbliższy jest głos mamy i bicie serca. To zna od początku swego istnienia.

I jak wszystko, także budowanie więzi może być lepsze i gorsze. Życzę Ci, abyś stworzyła bezpieczny styl przywiązania, który się rodzi pomiędzy matką wrażliwą na sygnały wysyłane przez dziecko a niemowlęciem.

Czy rodzaj przywiązania zależy tylko od opiekuna? Nie umiem obiektywnie odpowiedzieć na takie pytanie. Nie jestem ekspertem w tym temacie. Ale jeśli przyjąć, że dziecko rodzi się bez jakichkolwiek cech, to znaczyłoby, że tak. Osobiście jednak uważam, że mamy już gotową pulę predyspozycji, jakiś kod wpisany przez naturę i co prawda możemy to wszystko zmieniać i kształtować, ale nie wszystko zależy od środowiska zewnętrznego.

Koniecznie podziel się swoją opinią na ten temat!

Zrównoważony rozwój dziecka polega na poznawaniu świata przy jednoczesnym zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa poprzez stały punkt odniesienia. Tym niezmiennym punktem jest właśnie matka, która powinna reagować z czułością i spokojem na każdą potrzebę dziecka. Dlaczego dziecko płacze? Z prostej przyczyny. To jest dla niego uniwersalny język porozumiewania się. Mama z czasem zaczyna rozróżniać rodzaje płaczu. Zna też codzienną rutynę i umie przewidzieć potrzeby swojego dziecka. Wszystko to jest naprawdę niezwykle ważne. Nawet jeśli otoczenie zdaje się inaczej myśleć. To właśnie Ty wychowujesz szczęśliwego człowieka, który w przyszłości sprawdzi się społecznie. Pamiętaj jednak, że wszędzie są jakieś granice. Opiekuńcza mama, to nie jest mama kontrolująca. To ta, która przytuli i pocieszy, ale po chwili, gdy dziecko zaspokoi swoją poczucie bliskości pozwoli na dalszą zabawę. Która zareaguje troską nie dystansem. Wytrwaj w tym, bo nie jest to łatwe!

Podsumowując, mam nadzieję, że jesteś przekonana/-y, że przywiązanie dziecka do mamy jest naturalne i konieczne. Jeśli masz lub miałaś małe dziecko, to wiesz, jak ono lubi/lubiło opowieści mama i dziecko, zabawki mama z synkiem czy córką. Oglądało obrazki w książeczkach, gdzie wskazywało mama np. kaczka i kaczuszka i oczywiście od swojej płci określało czy to synek czy córcia. Duży miś i mały miś to zawsze jest mama z synkiem czy córcią. Prawda?

Koszulki z królikami w skandynawskim stylu to właśnie odpowiedź na to dziecięce przywiązanie. Dlaczego jest mama i dziecko na koszulce dla mamy i na koszulce dla dziecka? To jest zaprojektowane celowo dla przyjemności dziecka i dla większej radości z produktu. Dziecko zareaguje miłością i radością na taką parkę, co da i Tobie poczucie spełnienia. Do kompletu jest koszulka dla taty, na której występuje już sam. Ale relacja ojciec - dziecko, choć równie ważna jest poprostu inna.

W tym samym stylu są jeszcze inne wzory: z misiami, żyrafami, z lisami i szopami ...  Spójrz! Zapraszam!