To nie jest obojętne w co ubieramy nasze dzieci. Po pierwsze ubranko musi być wygodne dla dziecka i łatwe do ubierania dla mamy. Zwracamy uwagę na kolorystykę, modne wzornictwo oraz sposób wykonania. Dobór ubrań zależy również od okazji i okoliczności w jakich jesteśmy. Inaczej ubierzemy maluszka do kościoła, na uroczystość rodzinną czy na co dzień.

Jakie są rodzaje ubranek niemowlęcych na letnie dni?

Pory roku w Polsce są bardzo różnorodne i na każdą z nich musimy zabezpieczyć dziecko w odpowiedni zestaw ubrań. Lato wydaje się dość łatwe pod tym względem, ale z powodu zmiennej pogody i podczas wakacji przydają się lekkie i ciepłe ubranka. Podczas upałów dziecku wystarczy niewiele. Do wyboru mamy body, kaftaniki, rampersy, koszulki, spodenki i spódniczki albo sukieneczki.

Czym się różni kaftanik od koszulki oraz body od rampersa?

Kaftanik– to część odzieży ubierana na korpus dziecka. Na pleckach jest gładki, a na przodzie uszyty jest z dwóch części, które zachodzą na siebie na dużą zakładkę i tworzą kopertowy dekolt. Kaftanik jest zapinany na napkę lub guzik na ramieniu dziecka oraz przeważnie na obu bokach brzuszka tak samo na napkę lub jest zawiązywany na troczki. Kaftanik może mieć długi lub krótki rękawek.

Koszulka – jest uszyta z przodu i z tyłu w ten sam sposób z jednej warstwy materiału. Mała koszulka niemowlęca ma na ramieniu dodatkowo zapięcie, aby ułatwić ubieranie dziecka. Jest z krótkim rękawem.

Body – jest modyfikacją koszulki lub kaftanika i nie kończy się jak powyższe w pasie małego człowieka, ale jest na tyle długie aby móc je zapiąć między nóżkami dziecka. Krojów body jest kilka rodzajów, które różnią się sposobem zapinania. Każdy znajdzie coś dla siebie. Body jak klasyczny kaftanik może mieć zapięcie kopertowe całkiem na boku dziecka. Zapięcie może również przebiegać przez środek symetrii maluszka. Te wkładane przez głowę jak koszulka mogą być zapinane na ramieniu lub posiadać zakładki z materiału po obu stronach główki. Body jest z długim lub krótkim rękawem.

Rampers – to z kolei pochodna body lub pajacyka. Gdyby napisać, że body to taka koszulka z majtkami to o rampersie można by rzec, że to koszulka ze spodenkami. Pod względem zapinania rampersy podobne są do body. To odzież na letnie dni. Posiada krótki rękaw i krótkie nogawki. To samo wdzianko na długi rękaw i nogawki nazywamy pajacykiem.

W co ubrać dziecko?

Na początku najlepsza jest różnorodność. Podczas codziennego ubierania każda mama sama zdecyduje co jest odpowiednie dla niej i dziecka. Wiele mam uważa, że zapięcie kopertowe jest najwygodniejsze, ponieważ nie przekłada się body przez główkę, a kładzie dziecko na rozpiętym ubranku, zakłada rękawki i zapina przód. Jednak duża ilość napek powoduje, że ubieranie jest bardzo czasochłonne, a przy płaczącym maleństwie dłuży się każda chwila. Body czy rampers ubierany przez głowę nie nastręcza trudności. Choć młode mamy mogą bać się początkowo takim operowaniem ciałkiem dziecka, to po pierwszym razie gdy okazuje się być wszystko w porządku taki rodzaj ubrania jest całkiem wygodny i co najważniejsze szybki. Każdy znajdzie coś dla siebie. A najlepiej być otwartym na próby i po prostu przetestować co będzie najlepsze.

W co ubrać chłopca?

W gorące dni im mniej zakryte dziecko tym mu chłodniej. Ubranie chroni przed promieniowaniem słonecznym, dlatego nie można z tym rozletnianiem i wietrzeniem przesadzić. Rodzice chłopca mają do dyspozycji: samą koszulkę lub body albo koszulkę ze spodenkami lub rampersy.
Oczywiście w domu lub przydomowym ogródku dziecko może być ubrane w samą pieluszkę i body. Na wyjście ładnie jest gdy dziecko jest wyszykowane kompletnie, czyli body i spodenki lub rampersa. Gdy jest upalnie rampers ma tą przewagę nad innym zestawem, że jest i wygodny i estetyczny. Pod pleckami jest gładko, brzuszka nie uciska żadna gumka, a same nogaweczki nie powodują dodatkowego przegrzania. Jest tak samo wygodne jak body, bo jest rozpinane w kroku i jest łatwy dostęp do pieluszki.

W co ubrać dziewczynkę?

Dziewczynki mają szerszy wybór, bo oprócz wymienionych powyżej ubrań do dyspozycji mają jeszcze sukieneczki oraz spódniczki i bloomersy. Ma być nie tylko ładnie, ale i praktycznie. Przy dużych upałach każda mam sama zdecyduje w co ubrać dzidziusia.

No co zwrócić uwagę przy wyborze ubrań?

Nasz wybór nigdy nie jest jednostopniowy. Zawsze mamy swoje kryteria i potrzeby przy podejmowaniu decyzji.

Na ogół ważny jest:

  • wzór
  • krój
  • skład

Wzór jest sprawą bardzo indywidualną, bo każdemu podoba się coś innego. Również w modzie niemowlęcej zmienia się wzornictwo i kolorystyka. Niektóre elementy pozostają jednak stałe. Choć w różnych rejonach bywa różnie, to jednak kolor różowy jest zarezerwowany dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca. Reszta kolorów pozostaje neutralne.

Krój zależny jest od modelu. Inaczej szyte są body kopertowe, a inaczej niezapinane. Ubranka mają tą samą funkcję, ale odpowiadają różnym potrzebom. Dobrze jest dysponować różnymi typami ubranek, po pierwsze by przetestować co jest najwygodniejsze, a po drugie, że w życiu napotyka się różne sytuacje, i nigdy nie wiadomo co się może przydać.

Skład jakościowy bez względu na wzór i krój jest decydujący przy zakupach. Nawet jeśli coś przypadnie do gustu, ale jest wykonane z samego poliestru nie będzie się nadawało do noszenia przez niemowlę, to nie zostanie kupione.